Více pointů s pitnou vodou

Kandidát na krále Majálesu za Masarykovu univerzitu Marek Sedlák si vzal za své, aby bylo ve městě Brně více veřejných pítek s pitnou vodou zdarma. Pitný režim je totiž důležitý a to nejenom pro sportovce. Jaké by to asi bylo, kdybyste se tak procházeli po městě a mohli si kdekoliv jen tak "cucnout" čisté vody. Právě to byla jeho původní myšlenka, kterou následně převzaly a dokončily naše členky - Eliška Drkalová a Ivana Suchánková. Společně se zástupci MMB realizovali dvě nová pítka. Jedno na Komenského nám. a druhé na Náměstí 28. října. Navíc zpracovali mapu všech brněnských pítek, aby ji zviditelnili. Děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto projektu

Vývoj tohoto tématu

100%

AMBASADOŘI PROJEKTU

Eliška Drkalová garant projektu
E-mail: 438332@mail.muni.cz
Ing. Petr Vokřál Primátor města Brno
28. května 2015

Na prvním jednání s primátorem města Brna byl projekt představen ambasadorem projektu Janem Záhorou. Autor nápadu z Masarykovy univerzity se totiž bohužel nemohl dostavit. Z jednání si jak město, tak ambasador odnáší dílčí úkoly, které se budou projednávat na dalším zasedání.

Úkol pro magistrát: Zjistit aktuální umístění pítek a jejich stav či vlastníka.

Úkol pro ambasadora: Zjistit více o hygieně pítek, nastudovat a vypracovat konkrétnější koncept bezkontaktních pítek ve světě.

1. října 2015

Na druhé pracovní schůzce se kontrolovaly úkoly obou stran. Pan primátor za magistrát předložil seznam vodních prvků ve správě města Brna (viz. příloha). Studentský ambasador prezentoval výsledky jednání s Krajskou hygienickou stanicí JmK a nutné zákonné povinnosti, která pítka pro svůj provoz musí mít. Hygienické limity by neměly být překážkou, a proto obě strany společně řešili místa na nová pítka a jejich podobu.

 

Úkol pro studenty: Kontaktovat výrobce pítek a zjistit možné úpravy "standardizovaných výrobků". Dle výrobních možností pak vypsat soutěž na podobu pítek a finální výběr lokalit pro jejich umístění.

25. září 2016

Veřejná soutěž na podobu pítek nebude uskutečněna z toho důvodu, že by složitě získávala povolení k hygienickým normám. Z toho důvodu je třeba najít pítka, která už dle státní normy vyhovují.

Úkol pro studenty: Studenti vypracují konkrétní studii, kde by se pítka mohly umístit a zároveň naleznou různé typy pítek, které splňují státní hygienické normy. Ty pak budou prezentovat vedení města.

15. listopadu 2016

Novými garanty tohoto projektu se stávají Eliška Drkalová z Masarykovy univerzity a Ivana Suchánková z Mendelovy univerzity

13. ledna 2017

Studenti odprezentovali panu primátorovi seznam vhodných míst pro umístění pítek a konkrétní typy. Konkrétně se jedná o Skatepark Komárov, Wilsonův les, Kraví horu a Špilberk.

Úkol pro primátora: zjištění možnosti napojení na vodovodní řád

10. března 2017

Setkali jsme se se zástupci Brněnských vodáren a kanalizací. Společně jsme se podívali na možnosti napojení pítek na vodovod a kanalizaci. Jsme rádi, že Špilberk, Kraví hora a Skatepark Komárov vypadají opravdu nadějně! Wilsonův les by byl bohužel z hlediska napojení velice komplikovaný. Každopádně jsme rádi, že o zmíněných třech místech nadále jednáme a věříme, že se podaří uskutečnit!

23. června 2017

Projekt se nám mírně protáhl jelikož jsme zjistili, že v blízkosti Kraví hory se pítko již nachází a chceme je samozřejmě umisťovat tam, kde dosud nejsou. Pítko u skateparku Komárov rovněž odpadlo jelikož jej zde zřídí soukromý investor při nedaleké nové výstavbě. Společně jsme tedy debatovali o dalších možných místech. Zůstává náš záměr zřídit pítko poblíž Špilberku. Nově jednáme o umístění pítek na Náměstí 28. října a na Komenského náměstí. Aktuálně zpracováváme mapu brněnských pítek a brzy Vám odhalíme náš nápad jak zvýšit jejich atraktivitu a využívání.

20. prosince 2017

Projekt se k naší radosti blíží k úspěšné realizaci! Společně se zástupci města jsme se dohodli, že realizujeme dvě pítka. Jedno na Komenského náměstí a druhé na Náměstí 28. října. Jediný Špilberk zůstává nadále komplikovaný skrze shodu s památkáři. Mapu pítek v Brně máme pro lepší povědomí zpracovanou a rádi bychom samotná pítka za Studentské Brno zatraktivnili stezkou, kde budou užity populární ''kešky'' nebo QR kódy. Věříme, že společně první dvě pítka otevřeme nejpozději do tří měsíců.

15. května 2018

Máme velkou radost z dokončení našeho projektu. Realizovali jsme dvě nová pítka na Komenského náměstí u JAMU a na Náměstí 28. října u památníku obětem holokaustu. Navíc jsme zpracovali přehlednou mapu všech brněnských pítek. V mapě jsou popisky přesného umístění pítek a jejich fotky pro lepší orientaci. Mapu si můžete zobrazit ZDE.

VÍCE POINTŮ S PITNOU VODOU NEJEN PRO SPORTOVCE

Kandidát na krále Majálesu za MU Marek Sedlák, který s nápadem přišel nám problematiku popsal následovně:

Rád bych bojoval za navýšení počtu veřejných míst s přístupem k pitné vodě. V Brně je několik fontán, kde je pitná voda, nicméně není jich zdaleka tolik, kolik je potřeba. Jedno je k nalezení například na Petrově, ale lidé se z něj spíše bojí pít. Toto by se ale mohlo změnit, právě pokud jich bude více a lidé si na ně zvyknou.

Pítka by neměla chybět na místech, kde se pohybuje hodně lidí, kde chodí trávit volný čas, či tam sportují. Tedy pokud máme 29 městských částí, tak by v každé mělo být jedno, spíše více pítek.

Měla by se nacházet minimálně na místech jako jsou:

  • Náměstí (Slovanské náměstí, nám. Svobody, Moravské náměstí, Malinovské náměstí, Šilingrovo náměstí, Konečného náměstí) je jich daleko více. Někde už se pravděpodobně i nachází, ale v tom případě to znamená, že nejsou dostatečně viditelná
  • Před obchody - tady mám na mysli hlavně střediska a místa, kde je shluk několika obchodů. Na sídlištích jsou taková místa a pohybuje se zde větší množství lidí.
  • Parky - jako příklad bych uvedl Lužánecký park. V Brně máme ale více parků, kam chodí lidé běhat či jinak trávit volný čas a právě na těchto místech je žádoucí přístup k pitné vodě.
  • Školy - většina škol má před budovou buď nějaké malé náměstí nebo park. Zde by se pítka také mohla vyskytovat.
  • Okolí cyklostezek - místa, kde víme, že lidé tráví čas sportem. Od Brněnské přehrady vede jedna stezka skrz Komín, okolo Anthroposu, Poříčí, až k Olympii. Spousta lidí tam jezdí na kole, chodí běhat, jezdí na bruslích.
  • V okolí přehrady, kde se lidé rádi prochází by měla být možnost doplnit si vodu na cestu samozřejmostí.

Fotogalerie

Projekt podporují
logo-mu.png logo-vut.png logo-mendelu.png logo-brno.png