Filosofie projektu

CO NÁS VEDLO K ZALOŽENÍ STUDENTSKÉHO BRNA A PROČ TO VLASTNĚ DĚLÁME.

CHCEME EFEKTIVNĚ ŘEŠIT NÁPADY A PROBLÉMY STUDENTŮ V brně

Již několik posledních let jsme se setkávali s názorem, že student nemá šanci získat pro svůj projekt nebo nápad patřičnou podporu na straně brněnské samosprávy, a proto spousta skvělých nápadů nebo oprávněných stížností končila již ve svém zárodku v koši. Nutno však přiznat, že řešit nějaký nápad nebo problém s městskou samosprávou je pro studenta nebo studentský spolek opravdu náročný úkol. Na druhou stranu jsme zaznamenali a do jisté míry chápeme i pohled protistrany, tj. magistrátu města Brna, že věnovat se denně stovkám smysluplných i nesmysluplných žádostí ze strany studentů, studentských organizací a různých spolků není úplně jednoduché. Žádosti ze strany studentů se navíc dost často periodicky opakují.

A tak jsme spojili legitimně zvoleného zástupce brněnských studentů a brněnské samosprávy, aby se poprvé v historii jako ambasadoři postavili čelem k aktivitám a názorům mladých lidí v Brně. Samotný projekt podporují Studentské komory akademických senátů, studentské unie či spolky z Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a Mendelovy univerzity v Brně včetně rektorů daných univerzit. Abychom byli schopni prosadit své nápady, či abychom byli slyšet se svými problémy, bylo zapotřebí se sjednotit a získat patřičnou podporu i na straně města Brna. Vznik projektu a garanci efektivního řešení na straně samosprávy podpořil a garantuje primátor města Brna Ing. Petr Vokřál. Studentský ambasador a primátor jsou hlavními komunikačními osobami v projektu Studentského Brna a je tak zajištěna efektivní komunikační cesta mezi studenty a samosprávou v Brně. Ambasador má možnost dovést studentskou zájmovou skupinu k jednacímu stolu s primátorem a naopak primátor umí ke stejnému stolu dovést odborníky na danou problematiku. Nápad či problém se tak řeší efektivně a mezi lidmi, kteří tématu rozumí a umí v dané věci rozhodnout.

Jsme si vědomi toho, že každý nápad či problém nemusí jít řešit v náš prospěch. Nicméně chceme témata postihující život mladých lidí v Brně veřejně otevírat a efektivně je vzájemně řešit. Pokud to nevyřešíme, tak vždy bude jasně řečeno, jaké objektivní překážky vedou k tomu, že to nejde. Tento webový portál slouží jako nástroj a veřejný kontrolní mechanizmus pro všechny, kteří se chtějí aktivně zapojit do řešení nápadů a problémů souvisejících se studenty a jejich životem v Brně.

Stačí mít nápad - co byste v Brně chtěli zlepšit a navrhout, kterou cestou se vydat. Zároveň budeme rádi pokud vy sami budete chtít svůj námět řešit. Rádi se s vámi sejdeme a pokud bude nápad opravdu dobrý, tak jej můžeme společně rozpracovat. Potom vám dáme možnost představit svůj nápad primátorovi města Brna! Snažíme se o efektivitu a dlohoudobost projektu, takže jak pro nás tak i pro samosprávu je reálné udržovat v aktuálním řešení maximálně 5-6 témat. Jakmile se nějaké ukončí, automaticky vložíme další ze seznamu návrhů. Ukončená témata na webu budou zůstávat, abychom nemuseli neustále otevírat věci, kterými už jsme se jednou zabývali a mohli vás na danou problematiku a průběh rovnou odkázat.

Pojďme společně rozvíjet Brno a zlepšovat sami sebe!

Michal Hořínek
Studentský ambasador pro rok 2016/2017

 

Projekt podporují
logo-mu.png logo-vut.png logo-mendelu.png logo-brno.png